Üniversitemiz ile SAHA İstanbul Arasında İşbirliği


17 Ekim 2017

Üniversitemiz ile İstanbul’un savunma sanayindeki potansiyelini arttırmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman ile SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede arasında imzalanan işbirliği protokolüyle üniversite-sanayi işbirliğine yeni kazanımlar eklenmesi hedefleniyor. Protokol doğrultusunda, Üniversitemiz adına Alüminyum Test, Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin (ALUTEAM) yürüteceği ortak eğitim, ar-ge, master/doktora, sertifikasyon programları ile meslek içi eğitim, test faaliyetleri ve projeler yapılması planlanıyor. Savunma, havacılık, uzay sektörlerinde hâlihazırda proje ve üretimlerine devam eden ALUTEAM, SAHA İstanbul’un proje önerilerinin hayata geçirilmesine katkı sunacak çalışmalar gerçekleştirmeyi hedefliyor.  

Rektörümüz Prof. Dr. Duman’ın Büyükdede’ye hediye takdimiyle sona eren protokol imza töreninin ardından ALUTEAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Koç’un rehberliğinde ALUTEAM laboratuvarları gezildi. Yrd. Doç. Dr. Koç, ALUTEAM’in çalışmaları hakkında bilgi verirken ortak projelerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

SAHA İstanbul

SAHA İstanbul, Türkiye’nin milli gelirinin yarısını üreten İstanbul sanayisinin; savunma, havacılık ve uzay sektörlerinde katma değeri yüksek teknolojik ürünler ortaya çıkarmasına katkı sunmak amacıyla 2015’te kuruldu. Bünyesine üniversiteleri de dâhil eden SAHA İstanbul, Kuzey Marmara koridorunda faaliyet gösteren yüzlerce sanayi firmasının gücüyle çalışmalarını gerçekleştiriyor.